Udzielanie
Termin chrztu świętego ustalamy w kancelarii parafialnej indywidualnie.

Nauki przedchrzcielne
W sobotę o godz. 10.00 w kancelarii parafialnej  (przed niedzielą, w którą udzielany jest sakrament).

• świadectwo urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
• dokumenty tożsamości rodziców
• zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego
• dane rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania)
• prosimy zgłaszać dzieci w kancelarii parafialnej co najmniej 2 tygodnie przed planowanym Chrztem

Rodzice chrzestni
Prawo kościelne wymaga, aby rodzice chrzestni spełniali następujące warunki:
• mieli ukończony 16. rok życia
• sami przyjęli sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie)
• prowadzili życie zgodne z wiarą

Msze św. w intencji rocznych dzieci zamawiane są indywidualnie

Bierzmowanie

Sakrament bierzmowania w naszej Parafii jest udzielany młodzieży po trzyletnim przygotowaniu.

Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Istotnie, przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. (Katechizm Kościoła Katolickiego 1285)

Dokumenty Kościoła zobowiązują szafarzy sakramentów, aby udzielano ich osobom odpowiednio przygotowanym poprzez katechezę, liturgię i czynne zaangażowanie w życiu Kościoła.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w naszej parafii odbywa się zgodnie z zaleceniami dokumentów Kościoła, poprzez:
1. Systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, coniedzielna Eucharystia, systematyczna spowiedź., czytanie prasy i książki katolickiej.
2. Gorliwy udział w katechezie szkolnej.
3. Udział w spotkaniach kandydatów do bierzmowania.

Przygotowanie odbywa się w szkole oraz w salkach przy Parafii.

Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:
• miał ukończony 16 rok życia
• sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie)
• prowadził życie zgodne z wiarą
• może być to ojciec lub matka bierzmowanego
• najlepiej jednak żeby byli to rodzice chrzestni

Eucharystia

Msza święta to Ofiara i Uczta Nowego Testamentu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. W pełni uczestniczymy w Eucharystii poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże, modlitwę, śpiew i przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego.

Najświętszy Sakrament jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.

Mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. w następujące dni:
⦁ Wszystkie niedziele
⦁ Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia)
⦁ Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
⦁ Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
⦁ Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)
⦁ Uroczystość Wniebowzięcia NPM (15 sierpnia)
⦁ Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)

Pierwsza Komunia Święta zwykle odbywa się w III niedzielę maja.

Złota Komunia Święta – czyli 50 rocznica po przyjęciu I – szej Komunii Świętej ustalana jest na niedzielę najbliższą przypadającej rocznicy.

Pokuta

Codziennie pół godziny przed Mszą Świętą oraz dodatkowo przed uroczystościami w wyznaczonych terminach.

Ważne: Kapłani kończą spowiadanie 5 min. przed rozpoczęciem Eucharystii.

Namaszczenie chorych

Udzielanie
W każdej chwili w razie potrzeby można wezwać kapłana, by udzielił sakramentu chorych. Chorych można zgłaszać w kancelarii parafialnej lub telefonicznie (77/487 54 48)

W I sobotę każdego miesiąca odwiedzamy naszych chorych w ich domach. Prosimy wcześniej zgłosić chorego w kancelarii lub w zakrystii.

Oprócz tego w II – gą sobotę maja - sprawujemy Mszę św. w intencji chorych z naszej parafii i w czasie tej Mszy św. udzielamy sakramentu namaszczenia chorych.

Jest to sakrament uzdrowienia; daje siłę i ulgę w cierpieniu. (Nie jest zarezerwowany dla umierających!) Dlatego należy odpowiednio wcześniej wezwać kapłana. Jeśli ma być udzielona Komunia święta, prosimy o przygotowanie miejsca (stół, biały obrus, świece...)

Zachęcamy domowników, obecnych w czasie wizyty kapłana, do czynnego uczestnictwa w liturgii sakramentu, by wspierać chorego swoją modlitwą. (Wychodzimy z pokoju chorego tylko na czas spowiedzi!)

W wypadku dłuższej choroby czy też z racji podeszłego wieku, można poprosić o regularne udzielanie Eucharystii. W naszej parafii kapłani odwiedzają chorych i starszych w pierwszą sobotę miesiąca. Zachęcamy do częstego przyjmowania Komunii (np. w każdą niedzielę) po wcześniejszym ustaleniu ze świeckim szafarzem.

Istota Sakramentu
Nie jest to "ostatnie namaszczenie", ale sakrament uzdrowienia i umocnienia, w którym Bóg dodaje siły i łaski, aby chrześcijanin wytrwał w chorobie i jeśli to możliwe powrócił do zdrowia. Cierpienie znoszone razem z Chrystusem staje się sytuacją zbawienia.

Kapłaństwo

Informacje dla kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu

Adres Seminarium:

ul. Drzymały 1,
skr. poczt. 246
tel. (0 77) 442 40 01

Więcej informacji: www.wsd.opole.pl

Termin ślubu
Do uzgodnienia w kancelarii parafialnej.

Minimum 3 miesiące przed planowaną datą narzeczeni zgłaszają się w kancelarii w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

• dokumenty tożsamości
• świadectwo chrztu św. (ważne jest 6 miesięcy od daty wystawienia)
• świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły średniej
• dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne są 180 dni od daty wystawienia)

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa
Zapraszamy na spotkanie w kancelarii parafialnej w celu omówienia szczegółów przygotowania do sakramentu małżeństwa.